فلنج

فلنج - FLANGES

فروش انواع فلنج توسط آریا پارس فولاد پارسیان


این شرکت توانایی تامین انواع فلنج در سایزهای مختلف از 2/1 تا 72 اینچ و از کلاس 150 تا کلاس 2500 با انواع متریال و گریدهای مختلف را از کارخانجات معتبر داخلی و خارجی را دارد.

فلنج Flange یکی از روش های مرسوم به منظور متصل کردن لوله ها، شیرآلات و دیگر تجهیزات به یکدیگر است. فلنج ها که به فرم صفحات دایره شکل هستند دارای حفره هایی هستند که روی آنها تعبیه شده اند و معمولا به صورت دو به دو به کمک پیچ و مهره و گسکت ، می توانند اتصال لازم را شکل دهند.
از فواید قابل ملاحظه استفاده از فلنج ، امکان جداسازی (Removable ) آن است. در روشهایی چون اتصال به وسیله جوش دادن دو لوله و یا دو قطعه برای جداسازی مجدد، نیاز به تراشکاری و جوشکاری ثانویه خواهید داشت اما به کمک فلنج، با باز و بست کردن پیچ و مهره ها ، تجهیزات را می توانید از یکدیگر جدا کنید.
نصب فلنج بدین طریق صورت می گیرد که به هر لوله یک فلنج ، جوش داده خواهد شد و سطح فلنجها (Flange Face) رو به روی هم قرار می گیرد و به کمک پیچ و مهره (Nuts &Bolts) اتصال ایجاد شده و برای محافظت از نشتی سیالات (Leakage) به کمک واشر یا گسکت می توان عملیات آب بندی را انجام داد.
از کاربردهای دیگری که برای فلنج می توان به آن اشاره کرد تغییر مسیر در لوله ها و همچنین تغییر در قطر آنها در فشارهای متفاوت می باشد.فلنج

انواع فلنج ها

1. فلنج با سطح ساده (FLAT FACE) (FF)
فلنج هایی که دارای سطح صاف هستند و فاقد گلو می باشند را فلنج ساده می نامیم. این فلنج ها دارای سطح صاف هستند و بیشتر در فشار و دماهای پایین مورد استفاده قرار می گیرند و از آلیاژهای ارزان قیمت به دست می آیند ، به همین سبب ارزانترین نوع فلنج محسوب می شوند.
2. فلنج نر و ماده (Male & Female) (M&F)
از بارزترین فلنج هایی که در صنعت پتروشیمی و گاز مورد استفاده قرار می گیرد فلنج نر و ماده می باشد که همانطور که از اسمش بر میآید توسط نری و مادگی اتصال را تشکیل می دهند. قسمت نری دارای ارتفاع 6.4 میلیمتر و ارتفاع مادگی تقریبا 5 میلیمتر می باشد.
3. فلنج گلودار جوشی (Welding Neck Flange)
از بارزترین ویژگی های این نوع فلنج ها ، یک مقطع مخروطی است که به دیواره اتصالات جوش داده می شود.این مقطع موجب استحکام فلنج در شرایط پر فشار است.
قسمت داخل این مقطع به نحوی تراشکاری می شوند که با قطر لوله و تجهیزات برابر باشند و طوری به هم متصل شوند که لبه جوشکاری شده هیچ زائدگی که باعث تغییر جریان سیال شوند، نداشته باشد. این نوع فلنج ها، با یک جوش قدرتمند و V شکل به تجهیزات و لوله ها جوش داده می شوند.
4. فلنج اسلیپان (Slip On Flange)
از لحاظ مقاومت فلنج Slip On تحت شرایط فشارهای داخلی2/3 فلنج گلودار جوشی می باشد که در شرایط خاص تا 1/3 کاهش می یابد. اتصال این فلنج با لوله توسط 2 جوش از دو طرف انجام می شود. سطح جوشکاری شده به اندازه ضخامت لوله به علاوه 3 میلیمتر اضافه بوده که این فاصله 3 میلیمتری باعث جلوگیری از آسیب رساندن به سطح فلنج هنگام جوشکاری می باشد.
از موارد منفی که در این نوع فلن جا دیده می شود این است که ابتدا باید لوله ها به فلنج جوش داده شوند و سپس برای اتصالات اقدام شود.
5. فلنج جوشی ساکت (Socket Weld Flange)
فلنج های جوشی ساکت دار معمولا برای اتصال در سایزهای کوچک اما با فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرند. نیروی ایستایی فلنج های جوشی ساکت در مقایسه با فلنج های اسلیپان یکسان اما مقاومت خستگی این نوع فلنج ها 1.5 برابر فلنج های اسلیپان است.
اتصال با اتصالات و لوله در این نوع فلنج ها بر خلاف فلنج های اسلیپان با یک جوش فیلت و از بیرون انجام می شود. در مونتاژ اتصالات طبق استاندارد ASME B31011998 قبل از جوشکاری می بایست لوله ابتدا وارد محفظه اتصال شود و سپس 1.5 میلیمتر به سمت عقب کشیده شود و هدف از ایجاد فاصله کاهش تنش ها هنگام جوشکاری می باشد.
نکته منفی فلنج های ساکت نیز مانند فلنج های اسلیپان، اتصال و جوشکاری لوله ها و سپس اتصالات می باشد.
6. فلنج رزوه ای ( Threaded Flange)
بزرگترین مزیت این نوع فلنج ها قابل اتصال بودن آنها بدون عملیات جوشکاری می باشد که گاهاً یک پالس جوش برای آب بندی بهتر انجام می گردد. این نوع فلنج ها در سایزها و اندازه های مختلفی موجود هستند اما غالباً در سایزهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرند.
فلنج های رزوه ای معمولا برای اتصال به لوله های کوچک و نازک مورد استفاده قرار نمی گیرند. طبق استاندارد ASME B3103 لوله رزوه شده بابت سرویس بخار در فشار PSI250 و سرویس آب با فشار PSI100 با دمای بالای 220 درجه فارنهایت و لوله با ضخامت رده 80 انتخاب می شوند.
7. فلنج کور (Blind Flange)
این نوع فلنج ها معمولا بدون سوراخ بوده و جهت مسدود کردن انتهای لوله دهانه منابع پرفشار و یا شیرآلات به کار می روند. غالباً در سایزهای بزرگ استفاده شده، فلنج کور پرتنش پذیرترین نوع انواع فلنج ها بوده و برای استفاده در فشارهای بالا مناسب است.
8. فلنج با سطح برجسته (RF) (RAISED FACE)
در فلنج های سطح برجسته معمولاً سطح آنها که در مقابل فلنج های دیگر و بین آنها گسکت قرار گرفته نسبت به سطح فلنج برجسته تر می باشند. بر طبق استاندارد این ضخامت برجسته در کلاس های 150،300، 1.6 میلیمتر و در کلاس های بالا، 6.4 میلیمتر می باشند.
سطح برجسته به دو صورت صیقلی (Smooth Finish) و شیاردار (Sevrated Flash) است. شیارها به صورت حلزونی و یا هم مرکز بوده و بر اساس استاندارد (mss-sp-6) عمق شیار 0.4 میلیمتر و 0.8 میلیمتر از هم فاصله دارند.
9. فلنج حلقه مشترک ( RTJ) (Ring-Type joint)
این نوع فلنج ها معمولاً در سرویس هایی با فشار و دمای بالا مورد استفاده قرار می گیرند و از نظر قیمت نسبتاً گران می باشند. هر دو قسمت فلنج با یک رینگ از هم جدا شده و مانع برخورد دو صورت فلنج به همدیگر می شود.
این رینگ که در بین دو صفحه فلنج تعبیه شده، پس از اتصال دو فلنج توسط پیچ و مهره تحت فشار قرار گرفته و باعث آب بندی فلنج ها می شود. معمولاً در صنعت نفت و گاز از این نوع فلنج ها در سیستم های پرفشار و با دمای بالا استفاده می شوند.
10. اریفیس فلنج ( orifice flange)
فلنج های اریفیس معمولا در ارتباط با اریفیس مترها که برای تخمین میزان جریان سیال مورد استفاده قرار می گیرد می باشد. از نظر شکل ظاهری همانند فلنج های رزوه ای اسلیپان و گلودار می بلشند و فرق بین آنها سوراخ هایی بر روی رینگ آنها است که برای اتصال این فلنج به اریفیس مترها تعبیه شده است.
همچنین دارای پیچ های بیشتری نسبت به فلنج های مذکور بوده و موجب تسهیل در جداکردن فلنج ها و جابجا نمودن اریفیس پلیت می شوند. معمولا در کلاس های 300 تا 2500 موجود بوده و از آلیاژهای فولادی استیل و آهنی تولید می شوند.

قطر اسمی فلنج (Nominal Diameter)


قطر هر فلنج مساوی با قطر لوله ای هست که به آن متصل می شود. یعنی برای لوله یک اینچ ، از فلنج یک اینچ باید استفاده کرد.

65

50

40

32

25

20

15

mm

2-1/2

2

1-1/2

1-1/4

1

3/4

1/2

inch

300

250

200

150

125

100

80

mm

12

10

8

6

5

4

3

inch

600

500

450

400

350

mm

24

20

18

16

14

inch


کاربرد فلنج ها در صنعت و تاسیسات


1. اتصال لوله به تجهیزات مانند مخازن تحت فشار، پمپ ها ، کمپرسورها و... .
2. تغییر متریال در لوله ها .
3. اتصال به شیرها (Valves) و دیگر اقلامی که در مسیر لوله قرار داشته و نیاز به تعمیرات احتمالی وجود دارد.
4. اتصال به تجهیزات ابزار دقیق (Instrument devices) که نیاز به تعمیرات احتمالی و یا کالیبراسیون دارند.
5. کلیه موارد دیگری که نیاز به جداسازی وجود دارد.
لازم به ذکر است هزینه این نوع اتصال بسیار بیشتر از جوشکاری بوده اما به دلیل مزیت های اشاره شده بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.