فلنج چیست؟ FLANGE

ایزی پایپ
ایزی پایپ
آگوست 18, 2019
فلنج گلودار جوشی
لیست قیمت فلنج گلودار
نوامبر 29, 2019

فلنج چیست؟ FLANGE

فلنج

فلنج

فلنج چیست؟ FLANGE

فلنج ها ابزار و صفحه های دایره ای شکل اند که دارای سوراخ هایی دراطرافشان هستند و برای اتصال استفاده می شوند. کاربرد اصلی آن ها بستن لوله ها به یکدیگر و اتصال قطعات دیگر است و از کاربرد دیگر آن می توان به تغییر مسیر و تغییر قطر لوله ها اشاره کرد.

مشخصات فلنج

مطابق استاندارد، مشخصات که شامل موارد زیر می باشد باید بر روی Flange حک گردد:
۱٫ نام تجاری تولید کننده.
۲٫ سایز اسمی لوله (قطر خارجی لوله که به آن جوش داده می شود).
۳٫ مقدار فشار قابل تحمل.
۴٫ شکل سطح فلنج (مهم ترین قسمت تشکیل دهنده می باشد).
۵٫ سوراخ ها (گاهی بعنوان ضخامت دیواره هم نیز بیان می شود).
۶٫ مواد تشکیل دهنده (مطابق استاندارد ASTM این عدد بیانگر مشخصات مواد خام مورد استفاده برای تهیه فلنج می باشد).
۷٫ کد یا شماره مربوط به عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی آن.

فلنج

فلنج

کلاس فلنج ها

۱٫ رده بندی فشار مطابق استاندارد ۳۴، ۱۶ANSI B
مطابق این استاندارد فلنج های فولادی و آلیاژی آن به کلاس های ۱۵۰-۳۰۰-۴۰۰-۶۰۰-۹۰۰-۱۵۰۰-۲۵۰۰ تقسیم بندی می شوند. این اعداد ماکزیمم فشار بر حسب PSI بوده که فلنج ها در حداکثر دمای مجاز می توانند آن را تحمل کنند.

۲٫ رده بندی فشارمطابق با استاندارد ISO
در این استاندارد فشار تحمل فلنج های فولادی و آلیاژهای آن با حروف PN نشان داده شده که دراین نشان فشار اسمی بر حسب BAR می باشد. مثلا PN 16

۳٫ رده بندی فشار بر اساس استاندارد BX6-B6-A6 API
این نوع دارای تحمل فشار بیشتری نسبت به فلنج های گروه ANSI بوده و به کلاس های ۵۰۰۰-۳۰۰۰-۲۰۰۰-۱۵۰۰۰-۱۰۰۰۰ رده بندی می گردند.
flange ها معمولا از آهنگری ساخته می شوند. فقط در موارد کمی از ورقه، ساخته می شوند. در استاندارد ۵,۱۶B ASME فقط فلنج کور و تبدیل می توانند از ورقه های با کیفیت قابل جوش ساخته شوند.

 

به طور کلی مواد سازنده فلنج مورد استفاده به شرح ذیل می باشد:

۱٫ ۱۰۵B ASME – فولاد کربن آهنگری شده
۲٫ ۱۸۱A  ASME- فولاد کربن آهنگری شده برای هدف عمومی
۳٫ ۱۸۲A ASME – فولاد آلیاژی و فولاد ضد زنگ آهنگری شده
۴٫ ۳۵۰A ASME- فولاد آلیاژی آهنگری شده برای سرویس های دما پایین

 

انواع فلنج ها

۱٫ با سطح ساده لغزشی

در این مدل ها هنگامی که اتصال انجام می شود سطح دو فلنج مورد استفاده باید صاف باشد. کاربرد اصلی آن زمانی است که برای سیستم از دو عدد استفاده می کنیم و یا اتصالات آبی که به وسیله ریخته گری ساخته شده اند است.

معمولا فلنج های چدنی و یا فولادی ، که در فشارهای کم کاربرد دارند ، از این نوع ساخته می شوند. طبق استانداردهای Flange وقتی در سطح ساده درست شده به وسیله قالب های آهنی به فلنج های فولاد کربنی متصل شود باید Flange های سطح ، برجسته حذف شوند.

فلنج

فلنج

۲٫ فلنج نر و ماده

این مدل حتما باید به صورت جفتی ساخته شود . سطح یکی از آنها دارای برآمدگی و سطح دیگر دارای تو رفتگی می باشد. که بنا به موقعیت استفاده شده سطح تورفتگی و برآمدگی با نسبت های خاصی طراحی می شود که معمولا ۱۶/۳ اینچ عمق تو رفتگی و سطح ماده دارای ۴/۱ اینچ برآمدگی می باشد. استفاده از فلنج های نر و ماده را می توان در پوسته مبدل حرارتی به کانال و پوشش فلنجی مشاده کرد.

 

فلنج

فلنج

۳٫ گردن جوشی

مدلهای لوله گردن جوشی به وسیله جوش کاری به گردن لوله متصل می شوند. این کار امکان انتقال تنش از مدل گردن جوشی به لوله را فراهم می کند و همچنین باعث کاهش تمرکز تنش بالا در پایه های فلنج های گردن جوشی می شود.

Flange های لوله جوشی اغلب برای کاربردهای فشار بالا استفاده می شوند. قطر داخلی یک فلنج لوله گردن جوشی به صورت ماشین کاری می شود. که با قطر داخلی لوله مطابقت داشته باشد.

فلنج

فلنج

۴٫ کور

در این نوع یک صفحه گرد کاملا بسته که در انتهای مسیرهای لوله کشی و مسیرهای دارای فشار به کار می رود. این نوع به همراه پیچ های آن فشار بیشتری نسبت به دیگر مدل ها تحمل می کند که بیشترین فشار به وسط فلنج گلوله دار و جوشی استفاده می کنند.

 

فلنج

فلنج

۵٫ لپ جوینت

اغلب برای اتصالات ته کوب (stub end) استفاده می شوند. لوله معمولا به انتهای stub جوش داده می شود و Flange لوله لب جوینت می تواند با آزادی حول انتهای stub چرخش کند. مزیت  کار این است که نگرانی از بابت تنظیم سوراخ های پیچ ها وجود نخواهد داشت. از این مدل ها اغلب برای کاربردهایی که نیاز به بازو بسته کردن مکرر دارند، استفاده می شوند.

 

فلنج

فلنج

۶٫ رزوه ای

رزوه ای ها مشابه مدل لغزشی هستند، با این تفاوت که داخل سر Flange رزوه های مخروطی است. رزوه ای به لوله های دارای رزوه خارجی متصل می شوند. مزیت این ها این است که می توانند بدون جوش متصل شوند.

فلنج

فلنج

۷٫ جوشی سوکتی

به طور معمول در اندازه های کوچک تر و برای لوله های فشار بالا استفاده می شوند. این کار امکان ایجاد یک سوراخ صاف و جریان بهتر مایع و یا گاز در داخل لوله را فراهم می کند.

فلنج

فلنج

۸٫ فلنج روکار

از این نوع برای تمام فشارها می توان استفاده کرد و لازمه استفاده در فشارهای ۱۵۰ و ۳۰۰ است و جوش داخلی آن نسبت به دیگر Flange ها از جمله گرد دندانه دار بیشتر است. کاربرد این گونه در سیستم های معمولی است چون نصب آن ساده است ولی مقاومت آن هم در فشار داخلی و هم در برابر خستگی کمتر از فلنج گردن دار است.

 

فلنج

فلنج

۹٫ فلنج حلقه مشترک

در این نوع ممکن است در داخل آن دارای سطح برجسته ای با حلقه های ماشینی شیاردار باشد.این مدل معمولا در فشار معمولا در فشار های بالا و در سرویس های بالای دما، دمای بالاتر از ۸۰۰ درجه فارنهایت مورد استفاده قرار می گیرد. این Flange بار اضافی فراتر از تنش پیچ را نمی تواند تحمل کند و در غیر این صورت ممکن است باعث در هم شکستن واشر شود.

 

فلنج

فلنج

اشکال فلنج ها

فرم های مختلفی وجود دارد، بعضی متداول و برخی دیگر قدیمی و خارج از دور مصرف هستند. فرم های قدیمی عموما برای اتصال به تجهیزات قدیمی سفارش داده می شوند.

فرم های گوناگون فلنج ها عبارتند از:

مسطح (FF): اساسا در  Cast Iron کاربرد دارند. دراین نوع کل سطح تماس با ماشین مسطح شده است.
بالا آمده (RF): از همه متداول تر می باشد و دارای سطحی بالا آورده شده با ماشین است که مساوی با سطح تماس Gasket است.
زبان و شیار(T&G): این نوع نیز غیر مستعمل است. دراین نوع Flange ها می بایست هماهنگ باشند. یکی دارای حلقه بالا آمده (زبان) و دیگری دارای تورفتگی ماشین کاری شده می باشد که در هم چفت می شوند.
نری و مادگی (M&f): این نوع هم غیر مستعمل می باشد.باز هم Flange ها می بایست جور باشند . یکی دارای سطحی فرای سطح نرمال (نری) و دارای تورفتگی (مادگی) است که در هم چفت می شوند.
انواع غیر مشابه هیچ گاه نباید به هم پیچیده شوند. دلیل اصلی این امر این است که دو سطح آنها جور نمی شوند و Gasket مناسب که هر دوسر آن منطبق با یکی از دو نوع باشد وجود ندارد.

پیچ های مورد استفاده در بستن فلنج ها

پیچ ممکن است از یک طرف رزوه شده باشد که به آن Bolt گفته می شود دراین صورت طرف دیگر آن دارای سر۶ گوش و یا ۴ گوش مخصوص آچار می باشد و به یک مهره Nut نیاز دارد و یا ممکن است سرتاسر رزوه شده باشدStud Bolt  که در این صورت به دو مهره نیاز دارد.

اندازه و نوع دنده پیچ

پیچ ها بر اساس قطر خارجی پیچ، بصورت میلیمتری و یا اینچی اندازه گیری می گردند. بعنوان مثال قطر خارجی پیچ ۱۶M برابر ۱۶ میلیمتر(قطر خارجی پیچ ۴/۳ اینچ برابر ۴/۳ اینچ) می باشد. پیچ و مهره ها مطابق سیستم متریک و یا اینچی رزوه می شوند و در هر دو حالت دنده بر روی پیچ بصورت موازی می باشد.

یعنی قطر نوک دنده در طول پیچ یکسان است و مهره به راحتی در سرتاسر پیچ می پیچد.

در سیستم متریک اندازه گام پیچ همراه با قطر خارجی پیچ مشخص می شود. مانند:۲*۳۰M یعنی قطر خارجی پیچ ۳۰ میلیمتر و گام آن mm2 می باشد. در سیستم اینچی همراه با قطر خارجی پیچ تعداد دنده در اینچ نیز مشخص می شود. مانند  ۸*”۴/۳ یعنی قطر خارجی پیچ ۴/۳ اینچ بوده و تعداد دندانه ها در اینچ برابر ۸ دندانه می باشد.

 

فلنج | فلنج جوشی | لیست قیمت فلنج | لوله مانیسمان | اتصالات جوشی | شیرفلکه